buffer right
buffer right
ברוך הבא, אורח
שם משתמש: סיסמא: זכור אותי
  • עמוד:
  • 1
  • 2

דיון: רדיקלופטיה L5

רדיקלופטיה L5 לפני 8 חדשים 2 שבועות #13710

שלום ד"ר דבי,

אני גבר בן 40 ב13/5/19 חודשים עברתי אירוע של פריצת דיסק (האבחנה השתנתה עם הזמן מבלט לפריצה מצרף MRI (בסיכום הפענוח כתוב l5 right foraminal stenosis) בהתחלה הסימפטומים היו כאבי גב "רגילים" אך לאט לאט התפתח נימול בכף רגל ימין. לצערי הרב רק שהגיע החורף סביבות סוף נובמבר התחלתי לשים נעליים סגורות התחלתי ממש להרגיש את חוסר התחושה (חוסר עצבוב) בכף הרגל שהופך לכאבים שמתגברים בהליכה רגילה (בעיקר באיזור כדורי הבהונות) תחושת שריפה בנעל סגורה, עקצוצים.
בשום שלב לא היה לי כאב רדיקולרי לאורך הרגל. רפלקסים תקינים. יש אולי קצת חולשה בפלקס של כף הרגל להרים את כל הגוף (אבל זה אני אומר על דעת עצמי בלי שום אבחנה)
ב24/2/20 לאחר התייעצות עם 3 מומחים החלטתי לעבור ניתוח כריתת דיסק זעיר. לאחר הניתוח הרופא אמר שהעצב חופשי ומשוחרר.
שאלתי היא האם עשיתי את הניתוח בזמן? ז"א מבחינת זמנים אני בטווח ששורש העצב בL5 עוד יכול להשתקם ולחזור לתפקד? אם כן תוך כמה זמן ומה הסימנים לכך? האם בכלל ניתן להעריך את הנזק לשורש העצב? האם אני יכול לעשות משהו בנידון?

רב תודות
רועי
הנהלת האתר ביטלה גישת כתיבה ציבורית.

רדיקלופטיה L5 לפני 8 חדשים 2 שבועות #13711

רועי שלום,
במידה והעצב אכן השתחרר אז הוא אמור להשתפר. זה יכול לקחת זמן. לעיתים אף כמה חודשים. לפי התיאור שלך לא נראה שנגרם נזק משמעותי לעצב, כי לא היה שיתוק או חולשה משמעותית, והיו רק הפרעות תחושה יחסיתצ קלות, כך שלא נראה שהתעכבת עם הניתוח. לפעמים גם הפרעות התחושה חולפות בלי ניתוח, כך שאם אין מדובר בחסר מוטורי משמעותי אז עדיף לעיתים לא לרוץ מיד לניתוח.
בברכה
ד"ר רון דבי
נוירולוג
המשתמש(ים) הבא(ים) אומרים לך תודה: רועי

רדיקלופטיה L5 לפני 8 חדשים 17 שעות #13716

שלום ד"ר דבי,

כמעט חודש עבר מאז הניתוח ואין עדיין שיפור משמעותי בתחושה.
יש נימול קל בכדורי כף הרגל וחוסר עצבוב בכף הרגל שמתבטא בתחושת קור לעומת כף רגל שמאל. הבעיות העיקריות נותרו כאבים בהליכה או בעמידה ממושכתובישיבה של כמה דקות רגל על רגל.
קראתי כאן כי ניתן לקבוע שהפגיעה היא נוירופרקסיה (פגיעה בשכבת המיילין בלבד ללא פגיעה אקסונלית) אם לא נמצאת עדות לפיברילציה של השריר בבדיקת EMG.
טרם ביצעתי בדיקה זו והמנתח אמר שאין טעם לבצעה אחרי הניתוח.
האם אתה ממליץ לערוך את הבדיקה (EMG/NCV)?
האם קיימת בכלל אפשרות לנוירופרקסיה בפגיעות מסוג פריצת דיסק עם תסמינים של רדיקלופטיה במשך כחצי שנה?
במידה ומדובר באקסונוטמזיס האם ייתכן שיקום סנסורי במרחק גדול מ36 ס"מ (כף הרגל, מ"מ ביום במשך שנה) מאיזור שורש העצב הפגוע או ששיקום סנסורי אינו קשור לניוון ולריאני?

תודה רבה מראש
רועי

רדיקלופטיה L5 לפני 8 חדשים 14 שעות #13717

שלום,
בדיקת NCV/EMG יכולה להעריך אם יש פגיעה אקסונלית בשורש, אך היא יכולה לצאת גם תקינה. לעיתים בפגיעות שורשיות או לאחר ניתוח ההפרעה הסנסורית נשארת זמן ארוך יחסית. ככל שעובר יותר זמן, סביר שאיו מדובר בנוירופרקסיה, אבל העצב הסנסורי גם יכול להשתקם, במובן זה שהוא יכול לצמוח.
בברכה
ד"ר רון דבי

רדיקלופטיה L5 לפני 6 חדשים 1 שבוע #13813

שלום ד"ר דבי,

עברו כמעט 3 חודשים מאז הניתוח (MILD).

יש בהחלט שיפור בפרסטזיה אבל נשארו עדיין סימפטומים בעיקר עקצוצים, זרמים ותחושה שאני דורך על העצם (מעין כאב עמום) במהלך הליכה. משום מה הכאב מתרכז בכריות האצבעות של כף הרגל. ככה גם היה לפני הניתוח.

הפנים dorsum של כף רגל מרגיש קר וחסר תחושה כאילו לא זורם שם זרם. זה לא נימול כי אני מרגיש כאב או חום/קור אם יש מגע עם העור בכל המרחב. אין הפרעה מוטורית משמעותית יש קצת חולשה בEHL. יש הפרעה בכל מיני פוזיציות: ישיבה רגל-על-רגל ,ישיבה על הברכיים ,שכיבה על צד ימין, אבל גם אלו משתפרים לאט.

האם הדבר הזה אמור להפתר בהמשך ואמורה לחזור התחושה וה"חום" לכף הרגל (עצבוב מלא)? אם כן תוך כמה זמן בערך? אני בכוונה כותב להפתר כי קראתי בכל מיני מקומות על מינוחים כמו "לשפר" או "להפחית" סימפטומים של רדיקולופטיה לאחר דיסקקטומי.

האם תהליך ההחלמה הוא רק בשורש L5 או שמדובר בתהליך ארוך שיורד מהשורש דרך העצב הסיאטי עד לכף הרגל?

מניח שאין פה לצערי מדע מדויק אבל אשמח לשמוע מדעתך ונסיונך.

רב תודות ד"ר דבי
רועי

רדיקלופטיה L5 לפני 6 חדשים 1 שבוע #13816

רועי שלום,
ככל שהמרחק גדול יותר הרגנרציה של העצבים פחות אפקטיבית.
לעיתים קרובות השיפור לוקח זמן.
בדיקת NCS/EMG יכולה בהחלט לתת הערכה של חומרת הפגיעה וסוג הפגיעה, כך שיש הגיון לבצע את הבדיקה.
בברכה
ד"ר רון דבי
נוירולוג
המשתמש(ים) הבא(ים) אומרים לך תודה: רועי
  • עמוד:
  • 1
  • 2
זמן יצירת העמוד: 0.608 שניות
לפרטים נוספים או לשאלות הנכם מוזמנים להיכנס לפורום נוירולוגיה

ייעוץ ע"י ד"ר רון דבי מזכה בהחזר כספי ע"י הביטוחים המשלימים של כל קופות החולים (כללית מושלם, מאוחדת עדיף ושיא, לאומית זהב) וביטוחי בריאות פרטיים.
(בהתאם לתקנון הגופים המבטחים)
מנהל ועורך רפואי- ד"ר רון דבי, מומחה לנוירולוגיה ולמחלות עצבים ושרירים
 הרצליה מדיקל סנטר רח' מדינת היהודים 89 הרצליה טל:09-9592555, פקס: 0732599099

כל הזכויות שמורות לד"ר רון דבי נוירולוג, מומחה לנוירולוגיה