צניחת עפעפיים

ד״ר רון דבי

מומחה למחלות מערכת העצבים המרכזית, עצבים היקפיים ושרירים

צניחת עפעפיים במחלות עצבים ושרירים (מחלות נוירומוסקולריות)

צניחת עפעפיים היא תופעה נפוצה, אשר שכיחותה עולה עם הגיל. לרוב צניחת עפעפיים נגרמת עקב הצטברות רקמה שומנית בעפעף ורפיון של רקמות העפעף, והיא בדרך כלל אינה על רקע בעיה נוירולוגית או שרירית.

ברם, קיימות מחלות של השרירים או העצבים הגורמות לחולשה של השריר המרים את העפעף העליון ולהופעה של צניחת עפעפיים. השריר המרים את העפעף העליון מעוצבב על ידי עצב גולגולת (עצב מספר III ), כך שנזק לעצב זה יגרום לצניחת העפעף בצד הפגוע. צניחת עפעפיים עקב פגיעה בעצב השלישי תהא כאמור חד צדדית, לרוב קשה (העין עלולה להיסגר), ובנוסף יופיע גם שיתוק בהנעת העין הצידה. פגיעות בעצב III האחראי להרמת העפעף שכיחות יחסית בקרב חולי סוכרת, אך תתכנה גם כתוצאה מתהליכים האיזור גזע המוח או ארובת העין.

מחלות, אשר בהן צניחת עפעפיים היא סימפטום אוקולרי (עיני) עיקרי כוללות בעיקר מחלות שרירים ומחלות חיבור עצב – שריר, כגון: מיאסטניה גרביס (ראה פרק מיאסטניה גרביס באתר).

מחלות שרירים: מחלות שרירים, אשר בהן מופיעה צניחת עפעפיים הן בעיקרן מחלות גנטיות. קיימות מספר מחלות שרירים (ראה פרק מיופתיה באתר) בהן שכיחה חולשה של שרירי הפנים והעפעפיים, כגון: דיסטרופיה מיוטונית – מחלת שריר ניוונית, אשר גורמת לחולשת שרירים כללית, קושי בהרפיית שרירים, וכן צניחת עפעפיים; מחלות שריר מיטוכונדריאליות – מחלות, אשר בהן קיים פגם גנטי הגורם לליקוי בתפקוד המיטוכונדריה (איברון בתא האחראי על יצירת האנרגיה); מחלות שריר גנטיות הפוגעות בשרירי העפעפיים, הבליעה והדיבור, למשל oculopharyngeal muscular dystrophy.

מחלות הפוגעות בסינפסה (החיבור בין העצב לשריר): השכיחה שבהן היא מיאסטניה גרביס (ראה פרק מיאסטניה גרביס באתר), כאשר צניחת עפעפיים הינה תופעה נפוצה מאוד במיאסטניה גרביס. חשוב לציין, כי חולשת השרירים במיאסטניה גרביס מאופיינית בהתעייפות, דהיינו החמרת החולשה ככל שהמאמץ מתמשך. לכן, צניחת עפעפיים במיאסטניה גרביס קשה יותר לקראת ערב וקלה יותר בבוקר. כמו כן, צניחת עפעפיים במיאסטניה משתפרת זמנית לאחר מנוחה וסגירת העיניים. לעיתים קרובות צניחת עפעפיים במיאסטניה גרביס מלווה גם בראיה כפולה עקב חולשה של השרירים המניעים את גלגלי העיניים. יש לזכור, שקיימים שני סוגים של מיאסטניה גרביס: א. מיאסטניה גרביס כללית הגורמת לחולשת שרירים מפושטת, ובין היתר לחולשה של שרירי העיניים והעפעפיים ( צניחת עפעפיים ). ב. מיאסטניה גרביס עינית (אוקולרית) הפוגעת ורק בעיניים, ואשר בה יופיעו צניחת עפעפיים ו/או ראיה כפולה (שניהם או כל אחד בנפרד), אך ללא חולשה של שרירים אחרים.