מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #24979
  אריה
  משתתף

  לכבוד ד"ר רון דבי,

  חברי ריסק את מרפקו השמאלי ובוצעה לו בדיקת EMG ביד שמאל בלבד. למרות שתוצאות הבדיקה שנעשתה ביד שמאל הפצועה בלבד הראו פגיעה עצבית ושרירית חמורה (בעצב האולנארי והמידיאני, ובשריר הטרייספס והבייספס), נדרש חברי לעשות בדיקת EMG נוספת בשתי הידיים. למרבה הפליאה המוזרה, תשובת ה-EMG (בדיקה מספר 2) הייתה מנותקת לחלוטין מתוצאות הבדיקה מספר 1 (שבוצעה כאמור ביד שמאל בלבד) וממצבו הרפואי של החולה. מדובר בשבר מרוסק של מרפק שמאל שלמרות שני ניתוחים שבוצעו, השבר לא התאחה. כמו כן קיימות מגבלות תנואה קשות כיפוף-יישור, K-WIRE השתחרר וגרם כאבים עזים לחברי ובשל כך הוא נאלץ לעשות את הניתוח השני, ותוך כדי הניתוח התגלה שהעצב האולנארי היה לחוץ מאוד פרוקסימאלית למרפק מתחת לצלקת הארוכה (כ-25 ס"מ) ונאלצו להעביר את העצב האולנארי. ולמרות הכל המשיכו הכאבים העזים הן בשל חוסר האיחוי והן בשל הבעיות העצביות והשריריות. וכמו כן התגלה בצילום רנטגן שבוצעה לפני בדיקת EMG מספר 2 שגם אחת הפלטינות נמצאה שבורה. חברי נוטל כדורי פרקוסת במינון גבוה ואף נוטל כדורי וואבן שמיועדים הן להרגעה והן לשינה. כיוון שכאמור תוצאות בדיקת EMG מספר 2 היו מנותקות לחלוטין ממצבו הרפואי של החולה, ומשום כך הרצון לבירור האמת זעק לשמיים, לכן מיד בסמוך, חברי הלך וביצע EMG מספר 3 שנגדה וסתרה את בדיקת EMG מספר 2 והצביעה על פגיעה אולנארית אך התעלמה מהפגיעה המידיאנית ומהפגיעה בשריר הטרייספס שזוהו בבדיקת EMG מספר 2.

  לסיכום:
  בדיקת EMG מספר 1 (שבוצעה ביד שמאל בלבד) זיהתה פגיעה חמורה הן בעצב האולנארי הן בעצב המידיאני הן בשריר הטרייספס והן בשריר הבייספס. בדיקת EMG מספר 2 (שבוצעה ב-21.2.2018) שללה פגיעה אולנארית אך מאידך גיסא זיהתה עיכוב סנסורי דיסטלי קל איטי של עצב מדיאני שמאל וכמו כן זיהתה גירוי גרוע בשרירי טרייספס שמאל. בדיקת EMG מספר 3 (שבוצעה ב-14.3.2018) נתנה תוצאות הפוכות הסותרות את בדיקה מספר 2, כאשר למעשה כן זיהו הפרעה נוירופתית בעצב אולנארי משמאל באזור המרפק על ידי האטה במהירות הולכה וירידה של אמפליטודה של ענף תחושתי, אך מאידך גיסא שללה פגיעה בעצב המידיאני ובטרייספס.

  ראה טבלה להלן להמחשת האבסורד שמראה ששיכלול שתי הבדיקות 2 ו-3 יחדיו מראה שבדיקת EMG מספר 1 היא המדויקת, שזיהתה את מכלול ההחמרה בכל הרבדים ושתואמת את מצבו של החולה בעבר ובהווה. ואף בדיעבד הוכח שבדיקת יד ימין הבריאה לא הוסיפה כלום כיוון שמדובר בפציעה ממוקדת ביד שמאל ולא במחלה:

  בדיקה מספר 1 (הבדיקה שבוצעה ביד שמאל הפצועה בלבד):
  תוצאות הבדיקה מצביעות:
  על פגיעה בעצב האולנארי

  על פגיעה בעצב המידיאני

  על פגיעה בשריר מזקף (מיישר) המרפק (טרייספס)

  על פגיעה בשריר מכופף המרפק (בייספס)

  בדיקה מספר 2:
  מסקנות בדיקת יד שמאל מצביעות:
  במרפק השמאלי אין כל עדות לנזק עצבי אולנארי.

  עיכוב סנסורי דיסטלי קל איטי של עצב מדיאני שמאל
  גירוי גרוע נראה בשרירי טרייספס שמאל

  אין ראיות של ראדיקולופתיה (עצב צבוט) C5-T1 באיבר השמאלי העליון.

  ללא פעילות ספונטנית, תקינות בהפצת שורש עצב C5-T1 באיבר העליון השמאלי ויחידות סיב עצבי תנועתיות (MUAPS).

  בדיקה מספר 3:
  מסקנות בדיקת יד שמאל מצביעות:
  ממצאים אלה מראים על הפרעה נוירופתית בעצב אולנארי משמאל באזור המרפק על ידי האטה במהירות הולכה וירידה של אמפליטודה של ענף תחושתי.

  עצב מידיאני ענף תחושתי משמאל תקין

  שריר טרייספס תקין

  לסיכום שכלול התוצאות:

  אולנארי: בדיקות EMG מספר 1 ו-3 נגד  בדיקת EMG מספר 2
  מידיאני: בדיקות EMG מספר 1 ו-2 נגד  בדיקת EMG מספר 3
  טרייספס: בדיקות EMG מספר 1 ו-2 נגד  בדיקת EMG מספר 3
  מה עוד, שדי בעצם מגבלות התנועה הקשות במרפק (כיפוף-יישור) על מנת להעיד על בעיות בשריר הטרייספס הנובעות בשל השבר במרפק ובמיוחד במקרה דנן שמדובר בשבר מרוסק שלא התאחה + פלטינה שבורה בהווה.
  בייספס: די בעצם מגבלות התנועה הקשות במרפק (כיפוף-יישור) על מנת להעיד על בעיות בשריר הבייספס הנובעות בשל השבר במרפק ובמיוחד במקרה דנן שמדובר בשבר מרוסק שלא התאחה + פלטינה שבורה בהווה.

  השאלות הנשאלות:

  1) היות ומדובר בבדיקות EMG שאמורות להיות אוביקטיביות, כיצד ייתכן כי קיים שוני בין הבדיקות?
  2) היות ומדובר כאמור בחולה עם מכלול רב של מגבלות תנועה קשות וסמפטומים רפואיים, נשאלת השאלה על איזו בדיקה ניתן יותר להסתמך כמשקפת יותר את מצבו הרפואי של החולה בהווה?

  בתודה מראש ובהערכה רבה ובצפייה לתשובתך.
  שבוע טוב ומבורך,
  – אריה

  #24989
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  שלום
  בדיקות ה- EMG תלויות גם בבודק, במיומנות שלו וכו'. תלוי כמובן מה הממצאים הקליניים. לא יכול לדעת איזו בדיקה משקפת את מצבו. עליו להתייעץ עם אורתופד או נוירולוג שחשקול לפי הממצאים הקלינים מה המשך הטיפול. יתכן שיהיה מקום לחזור על בדיקת EMG במכון בבית חולים שם הבדיקות יותר מבוססות מאשר בקופה.
  בברכה
  ד"ר רון דבי
  נוירולוג

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.