מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 15 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    אלמוני
    אורח

אם יש סימנים של פולינורופטיה בחצי גוף תחתון כולל ידיים וגב.
    האם המצב הזה יכול להשתפר עם הזמן?
    קראתי באנטרנט שיש עם הזמן חולשה של שרירים האם זה נכון ולמה זה יכול להגיע?
    אני בחור בן 26…..מאז שקראתי על זה באנטרנט ממש יש לי סיוטים!!

רינה
    מנהל בפורום

שלום ארז,

צר לי מאד לשמוע על הפחדים מהם אתה סובל. האינטרנט הוא מקור מצויין למידע – אבל המידע בו הוא כללי ביותר ובדרך כלל מאד קיצוני. יש כל-כך הרבה מצבי ביניים, שלא מגיעים עד הקצה המפחיד, אלא רק נמצאים בתוך התחום של אי נוחות מסויימת.
    לגבי פולינוירופתיה – אני מניחה שעברת אבחון מסודר אצל נוירולוג שקבע שזו האבחנה המדוייקת. האם ידועה הסיבה לנוירופתיה? האם זה איזה חסר בויטמינים? או סכרת? או סיבה אחרת? ומה היו הממצאים בבדיקות? האם יש חסר נוירולוגי?
    בכל מקרה – תזונה עשירה בויטמינים יכולה לתמוך במערכת העצבית. ישנם מקרים של שיפור בנוירופתיה.
    בכל מקרה – לחץ ומתח לא עוזרים לשיקום העצבים. יש צורך בסביבה רגועה לצורך כך. האם חשבת על פעילות מרגיעה כמו יוגה, טאי צ'י, מדיטציה, דמיון מודרך או כל דבר אחר?

שתף יותר כדי שאוכל לכוון אותך לדברים שאולי מתאימים לך יותר.

שבוע טוב

רינה

אלמוני
    אורח

היה לי חוסר של B12 הוא עמד על 160 וחומצה פולית נמוכה.
    אבל הכל התחיל מכאבים בקרסוליים אחרי ריצה שזה דבר שמאוד מבלבל.
    אח"כ היו לי כפות רגליים שורפות שהתחיל לעלות לי כלפי מעלה.
    עכשיו אחרי 3 חודשים כל הגוף דוקר שורף כואב ומציק מגירוי הבגדים או מלחץ על הרקמות.
    זה כל הזמן מתחזק ומתפשט בגוף.

בבקשה הצילוווו!!!
    מה לעשות והאם זה נראה כמו פולינורופתיה?

רינה
    מנהל בפורום

ארז שלום,

לפעמים מאמץ יכול להיות טריגר להתפרצות של דברים. לגבי B12 – לדעתי, הלא מלומדת – מדובר ברמה נמוכה שיכולה להיות הסיבה למיחושים שלך. כנ"ל לגבי חומצה פולית. יש לבדוק את הסיבות למחסור – תזונה לא מספקת? צמחונות? אי ספיגה של B12 מהמזון? הדבר הטוב בזה הוא – שזה ניתן לטיפול ועם הטיפול – גם התסמינים שאתה מתאר שאכן יכולים להראות על איזו פעילות עצבית לא תקינה – יכולים להסתדר. עליך לפנות לרופא המשפחה כדי שיבדוק את נושא הויטמינים ויתן לך טיפול בהתאם – כדורים למציצה או זריקות – לפי הסיבה לחסר.
    בבקשה – אל תחכה יותר מדי וגש לבירור הנקודה.
    זוהי תופעה מוכרת וידועה וניתנת לטיפול.
    (אגב – בעיה בספיגה של B12 מהמזון יכולה להיות בעיה גנטית – ברר במשפחה שלך האם יש עוד מישהו שסובל מכך. תופעה מוכרת בעדות מסויימות).
    הרבה בריאות
    רינה

אלמוני
    אורח

עשיתי שבוע שלם זריקות של B12 ועכשיו פעם בשבוע למשך חודש.
    עבר כבר חודש מאז תחילת הזריקות + כדורים של חומצה פולית וממש אין שינוי.
    עשיתי בדיקה של QST שיצאה תקינה.
    אני ממש לא יודע לאיזה כיוון ללכת אחרי כל כך הרבה רופאים!
    חשבתי על אפשרות של דלקת במערכת העצבים?? או CPRS RSD או פיברומילגיה.

אלמוני
    אורח

יכול להיות שיש לי דלקת במערכת העצבים ולא עלו על זה?

רינה
    מנהל בפורום

ארז שלום,

בהנחה שהעצבים נפגעו כתוצאה ממחסור בויטמימים, הרי שצריך לתת למערכת זמן כדי לשקם את עצמה. תהליך השיקום הוא איטי ולוקח מספר חודשים עד שמרגישים בהטבה. מה שאתה צריך זה בעיקר להרגע – או ע"י חשיבה חיובית ואופטימיות, עשיה – ספורט או יוגה וכו' או בכל דרך אחרת שמתאימה לך – ואולי כדאי לשקול גם תרופות הרגעה לתקופה קצרה. מצב של מתח וחרדה לא עוזר לגוף להחלים.
    אז – הרבה סבלנות, כי אם הבסיס ךסימפטומים שלך הוא מחסור – צריך להחזיר לגוף את החסר ורק אח"כ הגוף משקם את עצמו. והוא – יודע לעשות זאת – אז סבלנות…

ועוד – אל תנסה לאבחן את עצמך דרך האינטרנט וקריאה של דברים. זה רק יעמיס על החרדה שמימלא מציקה לך כבר עכשו. וגם – כל הסימפטומים נראים אותו דבר ורק רופא מומחה יודע להבדיל בין התופעות השונות.
    וגם – אם חלילה זו מחלה אחרת, כולל דלקת במערכת העצבים, ממילא הטיפול הוא אותו דבר – בעיקר הרגעת החרדה…
    האם אתה סומך על הנוירולוג שלך? האם הלכת לקבל חוות דעת שניה? אולי זה הזמן? אגב, אם יש לך ביטוח מושלם – אתה גם זכאי לקבל החזר על ההתייעצות. במידה ותחליט על חוות דעת נוספת – מומלץ להגיע לנוירולוג ביר שמומחה במערכת העצבים הפריפרית ומבין בנוירופתיות.

הרבה בריאות

רינה

אלמוני
    אורח

גיליתי דבר נוסף……שיש לי את החיידק הליקובקטור פילרי.
    כל המצב ממש מבלבל כבר.

רינה
    מנהל בפורום

הי ארז,

אכן – אתה נמצא עכשו בתקופה מאתגרת. אבל – זה עדיין לא סוף העולם וצריך לזכור שמאתגרים – אנחנו יוצאים מחוזקים. זו ההזדמנות שלך לבדוק – (קצת בקטע הרוחני גוף-נפש) מה מנסים לרמוז לך כל איתותי הגוף. האם אתה עושה את הדבר שמתאים לך? האם צריך להוסיף/להוריד מטלות? או שינוי אחר – של תזונה והסתכלות אחרת על החיים?
    ותסתכל ע חצי הכוס המליאה – לגבי החיידק – לפחות יודעים מה יש לך. אתה יודע מול מה אתה מתמודד.

הרבה בריאות ושמחה

רינה

אלמוני
    אורח

בעניין השריפה, דקירות, גירויים והכאב שאני מרגיש בגוף לא ידוע עד עכשיו מה זה!!!
    זה כבר 4 חודשים ולא יודעים מה זה…..
    קיבלתי כדור בשם ליריקה 75 מ"ג ואני מתחיל לקחת אותו פעמיים ביום, מקוה שיהיה שיפור.

רינה
    מנהל בפורום

ארז,

ליריקה היא אחת התרופות המומלצות לטיפול בסימפטומים של נוירופתיה. עליך לזכור שקיים סיכוי סביר שהנוירופתיה אצלך נגרמה בגלל מחסור בויטמין B12. לוקח זמן למערכת העצבים לשקם את עצמה. ארבעה חודשים זו תקופה קצרה מדי. כך שעליך להתאזר בסבלנות. מה שחשוב הוא – להוריד את המתח והחרדה עד כמה שניתן – כי גם מצב כזה – לא בדיוק עוזר לרגישות שיש לך במערכת העצבים.
    אגב, האם הנוירולוג שהיית אצלו הוא מומחה למערכת העצבים הפריפרית? לנוירופתיות?

נשמח להתעדכן איך הליריקה משפיעה עליך.

הרבה בריאות

רינה

אלמוני
    אורח

הנוירולוג שהייתי אצלו הוא פרופ' שדה.
    הליריקה בכלל לא עזרה לי, לקחתי 3 שבועות וזה רק גרם לי לעליה במשקל ובלבול אז ירדתי בהדרגה מהתרופה.
    הופיע אצלי סימפטום נוסף, כשאני מתקלח וחופף עם מרקח את השיער אחרי השטיפה כל הקרקפת ממש קרה כאילו יש לי עליה קוביות קרח למשך איזה 20 דקות.

וכל הגוף שלי כרגיל שורף, דוקר ובוער ואני ממש לא יודע מה לעשות.
    פוטרתי מעבודתי ואני ממש לא מרגיש שאני יכול ככה להתחיל מקום עבודה חדש.

אלמוני
    אורח

ואני ממש רוצה לעשות MRI והרופאים לא נותנים לי….
    לא הגיוני שבן אדם נשלח מרופא לרופא במשך 5 וחצי חודשים ואין אבחנה מה יש לו!!!!
    בבדיקת MRI אני בטוח שיכולים לראות האם זה טרשת נפוצה או משהו אחר!!! חבל שהרפואה לא בודקת.

בכל מקרה אם אני ממש רוצה בדיקה כזו כיצד אני יכול לקבל, חייבים לשלול דברים!!!

רינה
    מנהל בפורום

ארז שלום,

צר לי על הסבל שלך.
    ברור שיש לך איזו בעיה במערכת העצבים. פרופ' שדה נחשב רופא טוב. האם תוכל לפרט איזה בדיקות עשית? האם עשית בדיקה למוליכות עצבית? ביופסיה של העור? איזה בדיקות דם עשית? האם אתה ממשיך לקחת B12?
    הרבה פעמים הפגיעה היא בעצבים הדקים התחושתיים, אלו שנמצאים ממש קרוב ועל העור. אין, נכון להיום, בדיקה אשר יכולה לבדוק ב – 100% את הפגיעה בעצבים אלו. כנראה, לפי תאור הסימפטומים שלך – הנוירולוג לא חשב שיש מקום ל – MRI ולכן לא הפנה אותך. אני חושבת שאם היית מקבל הפניה מהנוירולוג – היית כבר אחרי הבדיקה.
    האם היתה לך איזו מחלה ויראלית לפני התפרצות הסימפטומים?
    ארז, חשוב מאד להשאר רגועים, עד כמה שניתן. מתח מגביר את הסימפטומים. נסה להרגע בדרך טבעית כמו טיפולי שיאצו, רפלקסולוגיה, יוגה או סתם הליכה על חוף הים.
    לגבי הליריקה – ישנן תרופות נוספות שניתן לבדוק כדי להקל על המיחושים שלך. פנה לנוירולוג (וברור שאתה חייב להיות במעקב) כדי שירשום לך תרופה אחרת. גם, כדאי אולי לשמוע חוות דעת נוספת. הייתי ממליצה על דר' רון דבי או פרופ' ארגוב מהדסה עין כרם.

הרבה בריאות והמשך לשתף אותנו

רינה

אלמוני
    אורח

הבדיקות שעשיתי הם: SEP במח' טרשת נפוצה שיצאה תקינה, EMG שיצא בסדר והרופא רשם בבדיקה שלפי הסימנים זה נראה כמו פולינורופתיה, QST שיצאה תקינה.
    ביופסיה של העור לא עשו לי.
    בעניין B12 זה כבר בסדר אצלי הויטמין אבל בכל זאת אני לוקח B קומפלקס.
    ושבוע הבא אני מתחיל טיפולים של דיקור סיני, מעניין אם זה יעזור.
    וגם שבוע הבא אני יהיה במרפאה הנוירולוגית בתל השומר וגם יש לי תור לרופא נוירוכירוג.

אני יעדכן בהמשך מה היה.

שיהיה שבוע טוב
    ארז

מוצגות 15 תגובות – 1 עד 15 (מתוך 15 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.