Home פורומים נוירלוגיה פורום תמיכה לחולי נוירופתיה האם מתן ויטמין D במצב של חסר יכול לרפא נוירופתיה?

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    רונית
    משתתף

בס"ד

בבדיקת דם שעשיתי מתברר שרמת ויטמין D בדמי פחותה מ NG/ML4 כשבערכים של המעבדה בקופ"ח בה אני חברה -חסר בויטמיןהוא כל מה שמתחת ל-10NG/ML (במעבדה הדגישו שהבדיקה בוצעה פעמיים).אני סובלת מנוירופתיה שסיבתה אינה ידועה.שאלתי:האם יתכן שהנוירופתיה נגרמה מחסר בויטמין D? והאם טיפול בחסר הויטמין יכול לרפא נוירופתיה שנמשכת כ-4 שנים?
    אודה אם תענו לי בהקדם.

רינה
    מנהל בפורום

בת תקוה שלום,

מסתבר שמחסור בויטמין D יש למרבית האוכלוסיה. המחסור יכול לגרום לתופעות רבות, בין היתר גם כאבים שונים.
    לדעתי האישית והלא מלומדת (אני לא רופאה) – נוירופתיה ממקור לא ידוע נובעת ככל הנראה מאיזה חוסר שיש בגוף. לא תמיד ניתן לדעת מה ו החוסר, יתכן שאפילו מדובר במרכיב שהרפואה עדיין לא יודעת איך לאתר אותו. – מהנסיון שלי – (נוירופתיה 5 שנים) – גיליתי שתזונה מתאימה מאד עוזרת. אני מרבה באכילת ירקות ופירות, נמנעת ממוצרי חלב ובשר ומתחילה להרגיש שיפור.

האם את יודעת איזו נוירופתיה יש לך? כיצד אובחנת?

אני מאמינה שיש סוגי נוירופתיות שניתנים לריפוי טבעי עם הזמן. ישנם תאי עצב שיודעים לתקן את עצמם וכן, אם מדובר בבעיה שנובעת על רקע של בעיה בסינפסות – גם כאן – בתנאים נכונים – יכול להיות שיקום. (או לפחות – לא התקדמות…)

אשמח לשמוע פרטים נוספים (ואם את מעוניינת גם בתשובתו של דר' דבי – ידעי אותי ואעביר אליו את השאלה).

הרבה בריאות

רינה

רונית
    משתתף

בס"ד
    שלום רינה
    ראשית , תודה על תשובתך לשאלתי.ולשאלותיך:
    הנוירופתיה אצלי היא מסיבה בלתי ידועה.אובחנתי ע"י רופא נוירולוג לאחר ברור שכלל בדיקות דם וEMG .הכיוון היה יותר לגבי ויטמינים מקבוצתB ורק לאחרונה בבדיקת דם (שאותה נשלחתי לבצע ע"י רופא המשפחה)מתברר שיש אצלי חסר בויטמיןD.(ויטמין B12 -תקין)
    ורק לידיעתך בביתי הכלכלה טיבעונית-לא צורכים מוצרים שמקורם מן החי,אלא יותר מוצרים מטופו,סויה ירקות ופירות.(מה שכן-אני אישית צרכתי מעט פירות וזה משהו שאצטרך לשנות).
    הקושי העיקרי שלי הוא לאו דוקא הכאבים,מכיון שהם לא רצופים ולאורך זמן, זה אפשרי להתמודד איתם.הבעיה העיקרית היא תחושת לחץ חזק על הרגלים עד מעל לברכים.(בתחושה:יותר הדוק מגרב אלסטית הכי הדוקה) ,קהות תחושה באצבעות הידים,וההרגשה כאילו אני הולכת עם נעלי פלטפורמה-גם כשאני יחפה(משהו שאני נמנעת ממנו כאמצעי זהירות ,בגלל הפחתה משמעותית בתחושה של הקרקע).
    כעת אצטרך לטפל בחסר ויטמיןD (ע"י צריכת תוסף וכלכלה עשירה יותר בפירות)בתיקוה גדולה לשיפור.
    בכל אופן- שוב תודה רבה.
    בת תיקוה

רינה
    מנהל בפורום

האם בדקו לך גם ויטמינים B1 ו B6?
    מה היו התוצאות ב – EMG?

גיליתי שתזונה "טבעונית" – משפרת – לפחות אצלי, את הכאבים.

אגב, בת כמה את? האם היית חולה (שפעת או משהו דומה) לפני התפרצות הנוירופתיה? מאיזה אזור את בארץ?

הרבה בריאות ושנה טובה

רינה

רונית
    משתתף

בס"ד
    שלום לך רינה
    בתשובה לשאלותיך:
    בבדיקת הEMG ,לא היו ממצאים והנוירולוג שלי אמר שלעיתים כשהפגיעה היא בקצוות של עצבים קטנים יתכן שלא יראו ממצא בEMG,ובכל זאת הסימפטומים והבדיקה הנוירולוגית מאשרים את האבחנה.טופלתי בכדוריMEGA B[מכילים ויטמינים B1,B6,B12 ].הרופא שלי אמר שאמנם לא מבצעים בקופ"ח את הבדיקה לרמת B1 וB6 ,אך אילו ויטמינים מסיסים במים,כך שאם אני מקבלת מהכדורים מינון גבוה ממה שאני צריכה ,הגוף פשוט מפריש את העודף.
    אני בת 52 מאיזור המרכז ועד כמה שזכור לי לא היתה לי שפעת וכד' ,לפני שאובחנתי.(לקח לי כמה חודשים לקלוט שיש לי בעיה,כשכפות הרגלים התאבנו,יחסתי זאת לנעלים לא נוחות למשל,ורק כשתחושת האיבון היתה עד הברכיים-כאילו גרבתי גרבי ברך מאד מאד הדוקות והחמירה במצב מנוחה-התחלתי בירור)כירורג כלי דם אמר שאין לי בעיה בכלי דם ובכך חיזק את אבחנת הנוירולוג שמדובר בנוירופתיה .
    אני מקוה מאד ששיפור רמת ויטמין D בדמי-תביא גם לשיפור משמעותי גם בסימפטומים המטרידים כל כך של הנוירופתיה.
    תודה ושנת בריאות טובה ורפואה שלמה
    בת תיקוה

רינה
    מנהל בפורום

אני מסירה בפני הנוירולוג שלך את הכובע.מעט מאד נוירולוגים קושרים בין הפרעות תחושה לנוירופתיה של הסיבים הדקים.
    אני עברתי הרבה מדורי גהינום והאשמה בהיפוכונדריות וחרדה עד שאובחנתי עם נוירופתיה של הסיבים הדקים אשר אושרה גם בבדיקה של ביופסיה של העור שעושים רק בוולפסון. (שגם היא בדיקה שלא בסל הבריאות, אבל היא היחידה שמאשרת את האבחנה – אם זה חשוב).
    המשותף בין שתינו הוא הגיל, משך הזמן של הנוירופתיה וכן שמדובר בסיבה לא ידועה. אצלי קישרו זאת לחשיפה לחומרים רעילים כגורם אשר עורר את הנוירופתיה.
    גם אני סובלת ממחסור בויטמין D שמטופל עם כדורים.
    לעניין בדיקות לויטמין B 1 ו – B6 – עושים זאת בקופת חולים כללית, לפחות. אבל זו לא בדיקה שגרתית וככל הנראה גם יקרה ולכן נמנעים מלבצע אותה. אני מציעה לך לדרוש זאת – כי עודף בויטמין B6 יכול לגרום לנוירופתיות. נכון שזהו ויטמין שמסיס במים ועודפים יוצאים בשתן – אם אין בעיה מטבולית בגוף עם מנגנון הסילוק של הויטמין הזה.
    אבל אם יש בעיה – אז זה מסוכן.
    הרבה בריאות ושנה טובה
    רינה

רונית
    משתתף

בס"ד
    שלום רינה:
    צר לי שסבלת עד שאובחנת כסובלת מנוירופתיה של הסיבים הדקים.אני באמת רוצה לקוות שמי שהאשים אותך (במקום לעשות את עבודתו נאמנה)הבין את טעותו ולא יחזור שוב עליה.
    רציתי לספר ששמעתי היום מרופא המשפחה אצלנו שהוא עצמו ראה מקרים של אנשים עם מחסור בויטמין D שלאחר חודשים של טיפול ראו באופן חד משמעי שיפור בנוירופתיה.
    מה שנותן מקום לאופטימיות [גם אם זהירה].
    אגב הוא סיפר שהיות והיום כבר יודעים ברפואה ערכים נורמלים של ויטמין D,הרופאים בעולם ובארץ יודעים שלחלק גדול מהאוכלוסיה חסר ויטמין D וכיום יש מגמה לעודד קבלת טיפול להשלמת החסר.לוקח כחצי שנה עד שהמחסנים של ויטמין D בגוף מתמלאים שוב.
    אני מקוה בכל ליבי שאוכל במשך הזמן לבשר על הטבה.
    [לגבי מה שכתבת על ויטמין B1 ו-B6 ,איני חברה בקופת חולים כללית,אבל בכל אופן הרבה זמן לא לקחתי את הכדורים כך שבודאי-אין לי עודף של הויטמין בגוף].

שנה טובה ומבורכת ורפואה שלמה.
    בת תיקוה

רינה
    מנהל בפורום

מחכה לשמוע בשורות טובות.
    מאד צריכים להיות קשובים לגוף ולראות מה מועיל ומה מעורר את הנוירופתיה.
    אני מאמינה שיש קשר ישיר בין תזונה ושמירה על בריאות ופעילות תקינה של המערכות השונות בגוף.

חג שמח

רינה

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.