מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #16800
  אלמוני
  אורח

  שלום,

  סבי בן 90. ברקע שלו עבר ארוע מוחי משמעותי עם חולשת פלג גוף ימני, מלפני כ- 8 שנים. בנוסף :
  סובל מיחר לחץ דם (מאוזן תרופתית-וזודיפ וטריטטיס). החל מלאחר הארוע – הוחל טיפול באספירין 325 מ"ג. מאז הארוע המוחי היו לפחות חמשה ארועים שנחשדו כארועים מוחים מסוג TIA או VB, (אך ללא מימצא חריף בדימות) והתבטאו בחולשה וחוסר יכולת ללכת עם שיפור ספונטני, תוך מס' ימים. בשל הארועים החוזרים שטיבם לא ברור נשקלה לפי כ- 3שנים הוספת פלוויקס- אולם הוחלט לא להוסיף לאספירין עקב מימצא קבוע של אנמיה מקרוציטית וטרומבוציטופניה (100-130 אלף יציב לאורך השנים). המטולוג חשד בזמנו כי אלו עשויים להיות משניים לתסמונת מיילודיספלסטית (MDS), שעשויה להיות מלווה לא רק בירידה מספרית של הטסיות – אלא גם בטרומבוציטופתיה, עם סיכון מוגבר לדימום, ולכן לא שונה הטיפול בנוגדי טסיות והוא נשאר על אספירין. לפני כשנה אובחן בפעם הראשונה פרפור עליות,(שלא היה קיים בעבר- נבדק אקג באשפוזים לאורך השנים) . בהולטר ל מלפני כחודש :פרפור עליותצ קבוע עם דופק 65-124, עם ממוצע 82. חשוב לי לציין כי בשנים האחרונות נטייה לדמומים תת עוריים בכפות ידיים – בכל פעם מופיעים כתמים אדומים, שמשנים צבע בהדרגה עד לחום. אין דימומים במקומות אחרים (מצורף תמונה).
  עקב המימצא של הפרפור העליות (שהוא כ-שנה עד שנתיים)
  נשקלה התחלת טיפול בנוגדי קרישה. קרדיולוג אחד נתן דעה חד משמעית – לא לטפל בנוגדי קרישה- פוחד מדימום תוך גולגולתי. נתן משמעות כבדה לגיל. קרדיולוג שני אמר שחד משמעית גם בגיל זה מומלץ לטפל בנוגדי קרישה(CHADS=4) – או קומדין או האופציה של הדבגיטרן (לכשיגיע בקרוב).
  קיבלנו כאמור 2 דעות הפוכות, ואיננו יודעים כיצד לפעול.
  רציתי לשאול אותך כנוירולוג: כיצד היית נוקט במקרה זה?
  האם MDS (כאמור חשד ) הינה קונטרה-אינדיקציה למתן נוגדי קרישה?

  במידה וכן היית מתחיל טיפול – האם יש עדיפות לדביגטראן לדעתך- בהחנה שהשקול הכספי אינו רלוונטי?

  #16817
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  שלום

  כפי שאתה מבין יש גישות שונות. תלוי בכל מקרה לגופו, ותמיד יש לשקול את התועלת שבטיפול לנגד הסיבוכים. כעיקרון גיל לכשעצמו אינו סיבה לא לטפל בנוגדי קרישה, אלא אם כן קייות סיבות אחרות.

  בברכה

  ד"ר רון דבי

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.