מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #17139
  ערן
  משתתף

  ד"ר דבי שלום רב,
  אני בן 36. לפני כחודשיים התחלתי לסבול מזרמים בכפות הידיים וכן מכאבים ומקושי להפעיל את כפות הידיים שהופיעו בעיקר במהלך הלילה ובבוקר. בהתחלה כפות הידיים חזרו למצב נורמאלי במהלך היום אולם בתוך שבועיים המצב החמיר והסימפטומים לא נעלמו במהלך היום. בנוסף הופיעה במקביל תחושת עייפות וחולשה ניכרת בשתי הידיים לכל אורכן (אמה+זרוע) עם כי בולטת יותר בצד שמאל.

  פניתי לנוירולוגית בקופ"ח אשר ערכה לי בדיקה נירולוגית שהייתה תקינה. נשלחתי על ידה לבצע בדיקת EMG בידיים שגילתה כי קיימת אצלי תסמונת התעלה הקרפלית.

  לפני חודש וחצי החלו להופיע אצלי קפיצות שרירים בכל הגוף המופיעות בעיקר במצב מנוחה. בהתחלה בתדירות של 3-4 פעמים ביום וכעת בתדירות גבוהה הרבה יותר. בנוסף אני סובל מידי פעם מרעידות בכפות הידיים ובאצבעות ומתחושה של רפיון ועייפות ניכרת בשתי הידיים (לכל אורך הידיים) המלווה בכאבים קלים בידיים (בעיקר במפרקים)וכן מהתכווצויות של השרירים שמאחורי הברכיים המורגשות בהליכה או בטיפוס במדרגות.

  לפני שלושה שבועות חזרתי שוב לנוירולוגית שערכה שוב בדיקה נוירולוגית שיצאה תקינה ושלחה אותי לבצע בדיקת EMG חוזרת, גם בידיים וגם ברגליים. גם הבדיקה הזאת, שבוצעה בשבוע שעבר, הייתה תקינה למעט תסמונת התעלה הקרפלית בה חלה החמרה מאז הבדיקה הקודמת. בנוסף, גם בדיקות רמת מגנזיום וסידן בדם שביצעתי, נמצאו תקינות.
  למרות זאת אני בחרדה גדולה, הגם שלא נמצא שום ממצא מלבד התסמונת הנ"ל.
  אציין כי אני נוטל בקביעות אספירין לדילול דם (מניעה) וכן סטטינים (20 מ"ג ביום) בגלל עודף כולסטרול ונטייה גנטית במשפחתי. את הסטטינים הפסקתי ליטול, בהוראת רופא המשפחה, לפני כחודשיים.

  הייתי מבקש לדעת האם במחלות נוירולוגיות כדוגמת ALS, קיים שלב התחלתי בו החולה חש בסימפטומים של המחלה בעוד בדיקת הנוירולוג ובדיקת EMG אינן יכולות עדיין לגלות דבר ?
  האם ניתן לשלול קיומן של מחלות נוירולוגיות על סמך בדיקת נוירולוג ובדיקות ה- EMG באופן כמעט ודאי, כאשר אלו תקינות ?
  אילו מחלות מאופיינות ע"י קפיצות שרירים, רעידות וחולשה בגפיים מלבד ALS ?

  כאמור, אני ממש חרד נוכח התגברות הסימפטומים ואודה מאוד לתשובתך,

  ערן

  #17152
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  שלום

  נבדקת פעמיים על ידי נוירולוגית וכן עברת בדקות EMG חוזרות שלא הדגימו בעיה משמעותית, כך שנראה לי שנשללה בעיה נוירולוגית אצלך. תסמונת התעלה הקרפלית יכולה להסביר הפרעות תחושה בידיים, אך כמובן לא את קפיצות השרירים. במחלות נוירולוגיות כמו ALS או ניוון שרירים, הבדיקה הנוירולוגית וגם בדיקת EMG לרוב אינן תקינות כבר בשלבים מוקדמים של המחלה. ישנם מצבים של קפיצות שרירים שפירות שאינן כתוצאה ממחלה נוירולוגית ויכולות להחמיר או להופיע כתוצאה ממצב של לחץ נפשי.

  בברכה

  ד"ר רון דבי

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.