מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #26956
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  אני גבר בן 40 ב13/5/19 חודשים עברתי אירוע של פריצת דיסק (האבחנה השתנתה עם הזמן מבלט לפריצה מצרף MRI (בסיכום הפענוח כתוב l5 right foraminal stenosis) בהתחלה הסימפטומים היו כאבי גב "רגילים" אך לאט לאט התפתח נימול בכף רגל ימין. לצערי הרב רק שהגיע החורף סביבות סוף נובמבר התחלתי לשים נעליים סגורות התחלתי ממש להרגיש את חוסר התחושה (חוסר עצבוב) בכף הרגל שהופך לכאבים שמתגברים בהליכה רגילה (בעיקר באיזור כדורי הבהונות) תחושת שריפה בנעל סגורה, עקצוצים.
  בשום שלב לא היה לי כאב רדיקולרי לאורך הרגל. רפלקסים תקינים. יש אולי קצת חולשה בפלקס של כף הרגל להרים את כל הגוף (אבל זה אני אומר על דעת עצמי בלי שום אבחנה)
  ב24/2/20 לאחר התייעצות עם 3 מומחים החלטתי לעבור ניתוח כריתת דיסק זעיר. לאחר הניתוח הרופא אמר שהעצב חופשי ומשוחרר.
  שאלתי היא האם עשיתי את הניתוח בזמן? ז"א מבחינת זמנים אני בטווח ששורש העצב בL5 עוד יכול להשתקם ולחזור לתפקד? אם כן תוך כמה זמן ומה הסימנים לכך? האם בכלל ניתן להעריך את הנזק לשורש העצב? האם אני יכול לעשות משהו בנידון?

  רב תודות
  רועי

  #26957
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  רועי שלום,
  במידה והעצב אכן השתחרר אז הוא אמור להשתפר. זה יכול לקחת זמן. לעיתים אף כמה חודשים. לפי התיאור שלך לא נראה שנגרם נזק משמעותי לעצב, כי לא היה שיתוק או חולשה משמעותית, והיו רק הפרעות תחושה יחסיתצ קלות, כך שלא נראה שהתעכבת עם הניתוח. לפעמים גם הפרעות התחושה חולפות בלי ניתוח, כך שאם אין מדובר בחסר מוטורי משמעותי אז עדיף לעיתים לא לרוץ מיד לניתוח.
  בברכה
  ד"ר רון דבי
  נוירולוג

  #26962
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  כמעט חודש עבר מאז הניתוח ואין עדיין שיפור משמעותי בתחושה.
  יש נימול קל בכדורי כף הרגל וחוסר עצבוב בכף הרגל שמתבטא בתחושת קור לעומת כף רגל שמאל. הבעיות העיקריות נותרו כאבים בהליכה או בעמידה ממושכתובישיבה של כמה דקות רגל על רגל.
  קראתי כאן כי ניתן לקבוע שהפגיעה היא נוירופרקסיה (פגיעה בשכבת המיילין בלבד ללא פגיעה אקסונלית) אם לא נמצאת עדות לפיברילציה של השריר בבדיקת EMG.
  טרם ביצעתי בדיקה זו והמנתח אמר שאין טעם לבצעה אחרי הניתוח.
  האם אתה ממליץ לערוך את הבדיקה (EMG/NCV)?
  האם קיימת בכלל אפשרות לנוירופרקסיה בפגיעות מסוג פריצת דיסק עם תסמינים של רדיקלופטיה במשך כחצי שנה?
  במידה ומדובר באקסונוטמזיס האם ייתכן שיקום סנסורי במרחק גדול מ36 ס"מ (כף הרגל, מ"מ ביום במשך שנה) מאיזור שורש העצב הפגוע או ששיקום סנסורי אינו קשור לניוון ולריאני?

  תודה רבה מראש
  רועי

  #26963
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  שלום,
  בדיקת NCV/EMG יכולה להעריך אם יש פגיעה אקסונלית בשורש, אך היא יכולה לצאת גם תקינה. לעיתים בפגיעות שורשיות או לאחר ניתוח ההפרעה הסנסורית נשארת זמן ארוך יחסית. ככל שעובר יותר זמן, סביר שאיו מדובר בנוירופרקסיה, אבל העצב הסנסורי גם יכול להשתקם, במובן זה שהוא יכול לצמוח.
  בברכה
  ד"ר רון דבי

  #27056
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  עברו כמעט 3 חודשים מאז הניתוח (MILD).
  יש בהחלט שיפור בפרסטזיה אבל נשארו עדיין low grade symptoms בעיקר עקצוצים, זרמים ותחושה שאני דורך על העצם (מעין כאב עמום) במהלך הליכה.
  הפנים dorsum של כף רגל מרגיש קר וחסר תחושה loss of sensation כאילו לא זורם שם זרם. זה לא נימול כי אני מרגיש כאב או חום/קור אם יש מגע עם העור בכל המרחב.
  אין הפרעה מוטורית משמעותית אולי קצת חולשה בEHL.
  יש הפרעה בכל מיני פוזיציות: ישיבה רגל-על-רגל ,ישיבה על הברכיים ,שכיבה על צד ימין, אבל גם אלו משתפרים לאט.

  האם הדבר הזה אמור להפתר to resolve בהמשך ואמורה לחזור התחושה וה"חום" לכף הרגל (עצבוב מלא)? אם כן תוך כמה זמן בערך? אני בכוונה כותב להפתר כי קראתי בכל מיני מקומות על מינוחים כמו לשפר או להפחית סימפטומים של רדיקולופטיה לאחר דיסקקטומי.

  האם המטודולוגיה של ההחלמה היא רק בשורש L5 או שמדובר בתהליך ארוך שיורד מהשורש דרך העצב הסיאטי עד לכף הרגל?

  מניח שאין פה לצערי מדע מדויק אבל אשמח לשמוע מדעתך ונסיונך.

  רב תודות ד"ר דבי
  רועי

  #27057
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  עברו כמעט 3 חודשים מאז הניתוח (MILD).

  יש בהחלט שיפור בפרסטזיה אבל נשארו עדיין סימפטומים בעיקר עקצוצים, זרמים ותחושה שאני דורך על העצם (מעין כאב עמום) במהלך הליכה. משום מה הכאב מתרכז בכריות האצבעות של כף הרגל. ככה גם היה לפני הניתוח.

  הפנים dorsum של כף רגל מרגיש קר וחסר תחושה כאילו לא זורם שם זרם. זה לא נימול כי אני מרגיש כאב או חום/קור אם יש מגע עם העור בכל המרחב. אין הפרעה מוטורית משמעותית יש קצת חולשה בEHL. יש הפרעה בכל מיני פוזיציות: ישיבה רגל-על-רגל ,ישיבה על הברכיים ,שכיבה על צד ימין, אבל גם אלו משתפרים לאט.

  האם הדבר הזה אמור להפתר בהמשך ואמורה לחזור התחושה וה"חום" לכף הרגל (עצבוב מלא)? אם כן תוך כמה זמן בערך? אני בכוונה כותב להפתר כי קראתי בכל מיני מקומות על מינוחים כמו "לשפר" או "להפחית" סימפטומים של רדיקולופטיה לאחר דיסקקטומי.

  האם תהליך ההחלמה הוא רק בשורש L5 או שמדובר בתהליך ארוך שיורד מהשורש דרך העצב הסיאטי עד לכף הרגל?

  מניח שאין פה לצערי מדע מדויק אבל אשמח לשמוע מדעתך ונסיונך.

  רב תודות ד"ר דבי
  רועי

  #27060
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  רועי שלום,
  ככל שהמרחק גדול יותר הרגנרציה של העצבים פחות אפקטיבית.
  לעיתים קרובות השיפור לוקח זמן.
  בדיקת NCS/EMG יכולה בהחלט לתת הערכה של חומרת הפגיעה וסוג הפגיעה, כך שיש הגיון לבצע את הבדיקה.
  בברכה
  ד"ר רון דבי
  נוירולוג

  #27118
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  בעצתך ב30/6 ביצעתי בדיקת EMG+NCT בביה"ח תל-השומר
  לא אלאה אותך בכל הפירוט באנגלית לסיכום נכתב בעברית: "הבדיקה תקינה. אין עדות לנויורופתיה ברגליים או רדיקלופטיה מותנית מצד ימין" ידוע לי שהבדיקות האלו אינן מדויקות במיוחד שמדובר בסימפטומים סומטוסנסורים כמו נימול כאב ותחושת חום.
  4 וחצי חודשים אחרי הניתוח אני בהחלט מרגיש שיפור אבל עדיין יש flare-ups של כף הרגל בכל מיני סיטואציות. אין ספק שהתחושה הכללית בכף הרגל השנייה היא יותר טובה יש יותר "זרם" (בהרגשה שלי ולא ע"פ הבדיקה).
  2 שאלות לסיכום:
  האם הפגיעה יכולה להפתר או להפוך לא-סימפטומטית (שאני לא ארגיש לפחות) בטווח של עד שנה מהניתוח?
  האם כדאי ליטול NSAIDs במהלך flare-up או שאין בהם שום תועלת לרגנרציה עצבית ומנוחה עדיפה?

  רב תודות,
  רועי

  #27120
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  רועי שלום,
  המצב יכול כמובן להשתפר, ואתה כבר בתהליך שיפור, אבל זה יכול לקחת זמן. גם אם נשאר חסר סנסורי כזה או אחר, בד"כ המוח לומד "להסתדר" עם זה, וזה לא אמור להפריע לתפקוד. אם יש כאבים נוירופתיים או תחושות לא נעימות כמו שריפה, נימול וכו' אז יש תרופות שיכולות לעזור.
  בברכה
  ד"ר רון דבי
  נוירולוג

  #27224
  רועי
  משתתף

  שלום ד"ר דבי,

  7 חודשים אחרי הניתוח ונראה שיש שיפור האיזור המנומל באיזור כריות כף הרגל הצטמק וכרגע הוא בעיקר מתחת לבהן. גם האיזור שבגב הרגל מתחיל להראות "סימני חיים" ויש כל מיני עקצוצים ותחושות מוזרות שם כולל באצבעות עצמן.
  דבר אחד מאוד מטריד אותי האיריטציה irritation של העצב. ברגע שאני יושב זמן מסוים רגל על רגל או שוכב על צד שמאל האיזור מתחיל להיות מגורה ומתחילים סימנים של חום/בערה זה גם יכול לקרות בנהיגה.
  זה גם משהו שהיה לפני כן והיה גרוע יותר וגם השתפר אבל עדיין זה משהו שמציק מאוד הרבה יותר מתחושת נימול.
  למה ישיבה רגל על רגל או שכיבה על ימין גורמת לתחושות האלו?
  האם הנימול קשור לאיריטציה ז"א כאשר זה יחלים אז גם זה יחלים?
  האם באופן כללי כדאי להמנע מהפוזיציות האלו בשלב זה בכדי להאיץ את ההחלמה של העצב?

  פסקה לסיום התחושה כאילו מדובר בפסאודו-רפואה דהיינו הרוב מבוסס סימפטומתית מהמטופל ועל בסיס סטטיסטיקה של מקרים דומים אין דיאגנוזה יותר מדויקת ולכן גם אין פרוגנוזה יותר מדויקת משפיעה מאוד על הלך הרוח הנפשי אנשים הולכים לרופאים לפעמים רק בשביל לדעת ש"הכל בסדר". חוסר הידיעה כאן הוא מאוד משפיע ומקור לחרדה לפחות במקרה שלי. הייתי מוכן לשלם הרבה כסף עבור כל בדיקה שתגיד לי בצורה יותר מדויקת מה המצב שם לצערי לא ידוע לי על אחת כזו.
  זה לא התחום היחיד ברפואה שזה המצב לצערנו. הרפואה הכי טובה היא הרפואה המונעת.

  תודה רבה מראש
  כתיבה וחתימה טובה

  #27228
  דר רון דבי
  מנהל בפורום

  שלום,
  לא ניתן לנבא בוודאות מה יקרה. במקרים של פגיעה קלה לרוב הסימפטומים חולפים. בפגיעות קשות יותר יתכן שיישאר נזק נוירולוגי מסויים.
  בברכה
  ד"ר רון דבי
  נוירולוג

מוצגות 11 תגובות – 1 עד 11 (מתוך 11 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.