מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    עקצוץ
    משתתף

שלום וברכה,

בן 31. פעיל מאוד גופנית. אין הפרעה מוטורית כלל. רק תחושתית.

תזונה צמחונית על גבול הטבעונית רוב הזמן. אין היסטוריה במשפחה של מחלות נוירולוגיות כלל. מקרה אחד של סוכרת.

לפני כחודשיים וחצי, בפרט בלילה אך גם בהליכה, חשתי שריפה בכפות הרגליים. זה היה על פני כמה ימים. בהתחלה רק או בפרט בכפות הרגליים, אבל זה עבר לגלי חום כלליים בכל הגוף. במיוחד בלילה. לא זוכר אם היו גם עקצוצים בזמנו, או רק חום ושריפה. פענחתי עצמונית שחסר כנראה B12. אכלתי על פני יומיים הרבה כבד עוף והתסמינים נעלמו לחלוטין.

שבוע שעבר זה חזר. דקירות, עקצוצים, גלי חום ושריפה. בכל הגוף. בלילה ובהליכה. הדגש שוב היה בלילה. שוב אכלתי ורוב התסמינים עברו, מלבד שריפה לפעמים ברגליים בהליכה. ביומיים האחרונים זה חזר מעיק יותר. היום זה כבר התפרס על פני כל היום, לא רק בלילה. בשכיבה וישיבה גרוע יותר. דווקא בהליכה פחות בולט. הרבה דקירות בכל הגוף (פחות או יותר) וגם גלי חום ושריפה בכולו. שיניתי שוב תזונה, מחכה לראות מה התגובה. קבעתי תור לרופא משפחה. אני תוהה האם בהתחשב בכל זאת, ובזה שאין אף בעיה מוטורית, רק תחושתית, יכול להיות שמדובר למשל בנוירופתיה, או שפשוט חסרים ויטמינים ותו לא? בין לבין צריכת הכבד, לא צרכתי בי12 להערכתי. זה היה נקודתי בשביל לשפר את התחושה ולהעלים אותה.

בזמנו ערכתי בדיקות דם וחוץ מערכים של urea וcreatinine (אם כתבתי נכון), שהיו קצת נמוכים, הכל היה טוב. כולל סוכר שהיה באמצע. לא ראיתי איזכור של בי12 ספציפית בבדיקות.

תודה רבה.
    נ.ב יודע שלא מדובר בתחליף לייעוץ מומחה, אני פשוט תוהה בינתיים.
    נ.ב2 פעיל מאוד כאמור ביום יום והולך 10 עד 20 קמ ביום ללא בעיה. גם היום. לא מרגיש חולשה מיוחדת או הירדמות של אזורים בגוף. רק דקירות וחום.

דר רון דבי
    מנהל בפורום

שלום,
    הפרעות תחושה מפושטות פחות אופייניות לנוירופתיה, יכולות להיות תגובה עצבית כזו או אחרת. בנוירופתיה הפרעות התחושה מתחילות לרוב בכפות הרגליים ונותרות שם למשך זמן. בכל אופן, כדאי כמובן שתיבדק על ידי נוירולוג שיתרשם אם מדובר במקרה שלך בבעיה נוירולוגית.
    בברכה
    ד"ר רון דבי

עקצוץץ
    משתתף

תודה.
    מה בדבר נוירופתיה של סיבים דקים? קראתי שהיא כן יכולה להיות מפושטת.
    אני מחכה לemg. למרות שלהבנתי הבדיקה לא מאחנת את הנ"ל, אלא ביופסיה.
    אחרי עוד כמה ימים עם הסוגיה, זה הכי טוב שאני יכול לתאר:
    1. שריפה ברגליים בהליכה. באופן מתמיד ומחמיר. מתחיל מהר. לעיתים מספיק רק לעמוד.
    2. במנוחה ובלילה יש תחושות שהן מעבר לכפות הרגליים. לא יודע אם זאת הקרנה של התחושות ברגליים, אבל אני יכול להרגיש גם בגב, במצח, בידיים, בחזה. כולל במקביל. בגדול במנוחה ובלילה זה גרוע יותר בסך הכל, מלבד הנקודה של השריפה ספציפית בכפות הרגליים בהליכה. בהליכה זה רק בכפות הרגליים, השאר בסדר.
    3. ספק חולשת שרירים בירכיים ובזרועות כאשר אני מרים ידיים מעלה.

דר רון דבי
    מנהל בפורום

שלום
    נוירופתיה של הסיבים הדקים זו אפשרות.
    לעיתים יש ממצאים בביופסיה.
    לעיתים מדובר הפעילות יתר של העצבים ללא הרס שלהם ואז הביופסיה יכולה להיות תקינה.
    בכל אופן מקובל להתחיל בבדיקת EMG (הולכות עצביות).
    בברכה

ד"ר רון דבי
    נוירולוג

עקצוץץ
    משתתף

תודה דוקטור.
    עשיתי EMG/NCT ויצא תקין.
    מה שכן, עם ה-B12, נטלתי גם B6, ובטעות הרבה יותר מדי כנראה. 1.25 גרם על פני 2 יממות. ישר הפסקתי כשהבנתי שזה לא טוב.
    בדיקת דם הראתה נתון ממש גבוה של בי6 – 73 ug/L, כשהטווח הרשום הוא 9-27. התסמינים התחילו כמובן לפני הנטילה, אחרת לא הייתי נוטל, אבל הבנתי שיותר מדי מהויטמין יכול לגרום לבעיות בעצבים. אני תוהה עד כמה הנתון בעייתי, האם זה מסוכן והאם יש מה לעשות בנידון.
    תודה רבה

דר רון דבי
    מנהל בפורום

לא בעייתי. צריך כמות גדולה של 6B לאורך זמו לגרום לנזק. תפסיק לקחת 6B.
    בברכה
    ד"ר רון דבי
    נוירולוג

עקצוץץ
    משתתף

דבר אחרון דוקטור דבי.
    הבנתי שאתה היחיד בארץ שמבצע בדיקת QST, דרכה ניתן לאבחן נוירופתיה של סיבים דקים, גם מבלי לבצע ביופסיה, שלהבנתי לוקחת זמן רב מאוד לפענוח.
    כיצד ניתן לבצע את הבדיקה? האם אתה/ם עובד/ם עם הפנייה של קופ"ח כללית? האם ניתן לבצע באופן פרטי? אשמח לפרטים בנידון, בדרך זו או אחרת.
    תודה וסופ"ש נעים.

דר רון דבי
    מנהל בפורום

הבדיקה מבוצעת בבי"ח וולפסון. תוכל להביא התחייבות מהקופה.
    תברר בזימון תורים בוולפסון: 03-5028111
    בברכה
    ד"ר רון דבי

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.